Logo
Kütahyada Cafeler

Kütahya’da Cafe Açmak Doğru Bir Yatırım Mı?

Yerel girişimcilerin en çok tercih ettiği sektörlerin başında cafe sektörü geliyor. İçecek ve yiyecek maliyetlerinin kısmen kontrol altında tutulabilmesi bu fikri daha cezbedici hale getiriyor. Özellikle Kütahya gibi şehirlerde bir cafe açarak gelir elde etmek mümkün. Ancak bu yola girerken dikkat edilmesi gereken bazı etkenler bulunuyor. Hedef kitleye ulaşılamazsa sonuç işletme için bir hüsrana dönüşebilir.

Kütahya’da Cafe Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer bir cafe işletmeyi düşünüyorsanız izlemeniz gereken adımları bilmeniz gerekir. Cafe açmak ve devamlılığını sağlamak sanıldığı kadar kolay değildir. Aşağıdaki rehberi inceleyerek aklınızdaki sorulara kesin cevaplar bulabilirsiniz.

Kendi Markanız Mı? Franchise Mı?

İşletmenin ölçeği fark etmeksizin her cafenin belirli düzeyde bir maliyeti bulunur. Açılış maliyetlerini doğru hesaplamanız, sermayenizi etkin bir şekilde kullanmanızı sağlar. Eğer sermayeniz yoksa bankalardan kredi seçeneklerine yönelebilirsiniz. Diğer bir ihtimal de Kosgeb’e yapacağınız başvurudur. Kendi markanızı oluşturmak yerine Kütahya franchise cafeler konusunda araştırma yapabilirsiniz. Franchising maliyetleri ilk başta size yüksek gelebilir. Ancak ilgili markanın gücünü kullanarak müşteri kitlenize çok kısa sürelerde ulaşabilirsiniz. Elde edeceğiniz gelir de doğru orantılı olarak daha fazla olacaktır. Tabii imtiyaz sahibi bu gelirden yüzdelik dilimlerle pay isteyecektir.

İş Planını Oluşturun

Açacağınız cafenin detaylarını aklınızda tam olarak belirlemelisiniz. Dükkân alanı, sunacağınız ürün ve hizmetler, finansal durum, elde edilecek gelir, genel maliyetler, ek maliyetler, reklam ve tanıtım çalışmaları, tabela seçenekleri, iç mekân dekorasyonu ve renkleri, kurumsal kimlik tasarımı, logo tasarımı ve en önemlisi cafe ismi… Bütün bu ayrıntıları bir iş planı dahilinde kurguladığınızda her senaryoya hazırlıklı hale gelebilirsiniz.

Seçilecek Bölge

Kafenizi hangi bölgeye kurmayı düşünüyorsunuz? Kütahya’daki şehir planını incelemeniz, insanların daha çok nerelerde vakit geçirdiğini tespit etmeniz, kalabalık caddelerdeki müsait alanları değerlendirmeniz gerekecektir. Ücra yerlerde açacağınız kafenin size getirisinden çok götürüsü olabilir. Bu nedenle bölge seçimi kritik önem taşıyacaktır.

Resmi İşlemler

Cafe açarken birtakım yasal işlemleri yerine getirmelisiniz. Kütahya’daki belediye, vergi dairesi, esnaf odası gibi kurumlardan belgeler almanız gerekecek. Bu işlemlerde belirli miktarlarda ücret ödeyeceksiniz.

Kafe Konsepti

Cafeler yalnızca çay içilip vakit geçirilen alanlar değildir. İnsanlar bu mekanlara dinlenmek ve sohbet etmek amacıyla gelirler. Mekânın konforu ne kadar iyi sağlanırsa, müşteriler bir o kadar memnun kalacaktır. Hedef kitlenizin analizini yaparak işletmenizin nasıl bir konsepte sahip olması gerektiğine karar verebilirsiniz.

Açılış Günü

Bir işletmenin ilk günü, yani açılış günü aslında en etkili tanıtım fırsatıdır. Dikkat çeken bir afiş hazırlayarak işletmenizin tanıtımını gerçekleştirebilirsiniz.

Menüler

Cafenizde sattığınız bütün ürünlerin bulunduğu şık ve estetik bir menüye sahip olarak müşterilerinizi memnun edebilirsiniz. Menü tasarımı için profesyonel destek alarak kurumsal yapınıza uygun bir seçeneğe yönelebilirsiniz.

Ürün Tedarik Süreci

Tedarikçilerinizi doğru bir şekilde seçebilmeniz önem arz edecektir. Eğer menünüzde bulunan yiyecek ve içecekle ilgili ürüne zamanında sahip olamazsanız, müşterilerinize yok çekmek durumunda kalabilirsiniz. Kütahya tedarikçi araştırması yaparak en uygun fiyata en kaliteli ürünleri almaya gayret göstermelisiniz.

Personel Davranışları

Her ticari işletmede güler yüzlü hizmet esası aynıdır. Kasa personeli, garson, barista, mutfak çalışanı personellerinize çeşitli eğitimler vererek müşterilerle nasıl bir iletişim içine girmeleri gerektiğini anlatabilirsiniz.

Müşteri Kazanma

Kafe açmak için gerekli olan adımların sonunda müşteri kazanabilme koşulu bulunuyor. Eğer franchise bir işletme değilseniz muhtemelen ilk başlarda çok sayıda müşteriniz olmayacak. Ancak bu durumu tersine döndürebilmek sizin elinizde. Potansiyel müşterilerinizin ilgisi çekebilecek kampanyalar düzenleyebilir, indirim fırsatları sunabilirsiniz. Rakiplerinizin davranışlarını analiz ederek Kütahya cafe pazarındaki varlığınızı sağlamlaştırabilirsiniz. Bunların dışında bir de tanıtım araçlarını etkin kullanmak gerekiyor. Bir web sitesi kurabilir, sosyal medya araçlarını kullanarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Yerel girişimcilerin en çok tercih ettiği sektörlerin başında cafe sektörü geliyor. İçecek ve yiyecek maliyetlerinin kısmen kontrol altında tutulabilmesi bu fikri daha cezbedici hale getiriyor. Özellikle Kütahya gibi şehirlerde bir cafe açarak gelir elde etmek mümkün.