Logo
Cafelerdeki Konfor Alanları

Cafelerdeki Konfor Alanları

Cafeler, insanların gündelik yaşamlarında dinlenmek, müzik dinlemek, kitap okumak, sohbet etmek ve yiyip içmek amacıyla gittikleri ve sosyalleşme imkânı buldukları işletmelerdir. Günümüzde cafe sektörü potansiyelli bir yatırım aracı halini almıştır. Ancak cafe işleten girişimcinin mekânı için sağlaması gereken bazı faktörler bulunur. Genel olarak şu faktörler ön plana çıkar:

  • Yiyecek ve içecek kalitesi
  • Personel hizmet kalitesi
  • Cafenin genel hijyen durumu
  • Mekân içi organizasyon
  • Görsel ve işitsel konfor
  • Yapısal konfor

Bu konulara önem gösterildiğinde işletmenin müşteri kitlesini artırabilmesi mümkün olacaktır. Özellikle Kütahya’da cafe işleten girişimcilerin önem verdiği bir başka konu daha bulunmaktadır. Kafelerdeki konfor alanlarının bizzat çocuklar için tasarlanması, çocuk oyun ve aktivite alanlarının bulunması gibi konulara önem verilmektedir. Bu sayede ailelerin ilgili cafeyi tercih edebilmesi sağlanmakta, yeni bir hedef kitle oluşturularak müşteri portföyü genişletilebilmektedir.

Çocuklar için konfor alanları nasıl oluşturulmalı?

1.Çocuk Menüsü

Kütahya’daki cafelerde artık çocuk menülerin bulundurulmaya başladığını görüyoruz. Porsiyonun küçük olduğu pizza, hamburger, patates kızartması gibi seçenekler menülerde yer alıyor. Ailelerin memnuniyetini artırabilmek adına sebze ve meyve tabaklarının menülerde bulundurulması bir avantaj oluşturacaktır.

2. Çocuk Oyun Alanları

Cafelerde çocuklar için oyun alanları oluşturulmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Oyun alanı düzenli olarak dezenfekte edilip temiz tutulmalı. Alanın ısısı doğru bir şekilde ayarlanmalı. Oyun alanı için seçilen yer mümkünse güneş almalı ve alt katlarda bulunmamalı. Ailelerin çocuklarını sürekli görmek istemelerinden dolayı oyun alanı cafe alanına yakın bir yerde tutulmalı. Çocukları gözetip koruyan bir görevlinin olması ailelerin güven hissini artırır. Ayrıca oyun aktiviteleri çeşitlendirilmeli. Top havuzunun yanı sıra boyama gibi etkinliklere önem verilmeli.

3. Emzirme Odası

Cafelere bebekli aileler gelebiliyor. Annenin ve bebeğinin konforu düşünülerek cafelerde bebek bakım odasının bulundurulması gerekiyor. Bu sayede anne bebeğini tuvaletlerde değil bu bakım odalarında rahatlıkla emzirebilir. Odanın sürekli temiz tutulması sağlandığında, işletmeye duyulan memnuniyet düzeyi de artış gösterecektir.

4. Mama Sandalyeleri

Kütahya’daki cafelerin çoğunda bebek mama sandalyeleri bulunuyor. Böylece aileler küçük çocuklarına yemek yedirirken daha rahat hareket edebiliyor. Sandalyenin pratik ve hareket imkânı tanıyan bir yapısının olması, sürekli temiz tutulması sağlanarak hijyen koşullarının yerine getirilmesi gibi detaylar işletmenin hizmet kalitesini artıracaktır.

5. Çocuk Tuvaletleri

Cafenin tuvaletlerinde çocuklar için basamak kullanımı tercih edilebilir. Bunun yanı sıra tuvaletlerdeki hijyen koşullarını iyileştirmek adına tek kullanımlık örtüler kullanılabilir.

6. Sigara Alanları

Kafelerde sigara kullanımı en çok şikâyet edilen konuların başındadır. Kütahya’daki cafeler bu konuya önem göstererek bazı önlemleri hayata geçirmeye çalışıyor. Örneğin; oyun alanının yakınında sigara içiliyorsa, mekân ne kadar havalandırılırsa havalandırılsın sigara kokusu tam olarak içeriden çıkmayacaktır. Bu durumun önüne geçebilmek için sigara alanları dış alanlara taşınmalıdır.

 

Cafeler, insanların gündelik yaşamlarında dinlenmek, müzik dinlemek, kitap okumak, sohbet etmek ve yiyip içmek amacıyla gittikleri ve sosyalleşme imkânı buldukları işletmelerdir. Günümüzde cafe sektörü potansiyelli bir yatırım aracı halini almıştır. Ancak cafe işleten girişimcinin mekânı için sağlaması gereken bazı faktörler bulunur.