Logo
Cafe Franchise Veren Cafeler

Franchise Veren Cafeler

Ülkemizde önemli kar marjları bulunan sektörel işler arasında cafeler yer almakta ve büyük rağbet görmektedir. Yerel girişimciler Kütahya gibi şehirlerde bir cafe açarak sektöre giriş yapmanın hayalini kurarlar. Bunun için belirli miktarda sermaye, iş planı ve diğer detayların hazır tutulması gerekir. Ancak bu yükü herkes kaldıramayabilir. Sonuç olarak ticari bir risk taşıyan bu işin getirisi kadar götürüsü de çok olabilir. Kendi markanızı oluşturarak işe girişmek yerine franchise yöntemini tercih edebileceğinizi biliyor muydunuz? İlgili markanın tanınırlığını ve müşteri potansiyelini kullanarak cafenizin ciddi gelirler elde etmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle franchise nedir sorusuna yanıt bulmak gerekiyor.

Franchise Nedir?

Sözleşmeye dayalı, doğrudan bütünleşmeyi sağlayan pazarlama sistemine franchising adı verilir. Bu sistemde ilgili markanın şartlarını barındıran bir anlaşma yapılır. Bağımsız girişimciler bu markanın adını kullanarak ve anlaşmadaki koşullar içinde hareket ederek franchise bir işletme kurabilir. Markanın imtiyaz sahibi, girişimciye ne kadar süreyle kendi markasını kullanmaya devam edebileceğini sözleşmede belirtebilir. Bu sistemde genellikle ay sonu satış rakamlarından imtiyaz sahibine para ödenir. Bunu markanın kiralanma bedeli olarak düşünebilirsiniz.

Franchise Veren Cafeler Hangileridir?

Kütahya’da cafe açmak gibi bir amacınız bulunuyorsa hangi markaların bu sektörde franchising hakı tanıdığını bilmeniz gerekir. Kütahya’nın yerel ihtiyaçlarını düşündüğünüzde, hedef kitlenizin işletmenize nasıl ilgi göstereceğini analiz edebilirsiniz. Bu analizde daha önce faaliyet göstermeye başlayan Kütahya franchise işletmeler hakkında tespitler yapabilirsiniz.

1.Mado

Türkiye’deki cafe sektörünün lider markaları arasında bulunan Mado, bayilik imkânı tanıyan şirketlerden biridir. Bayilik ücretlerinin yüksek olmasından dolayı yatırım yapacağınızın bölgeyi doğru seçmeniz gerekiyor. Sektördeki tecrübenize ve öngörünüze güvenerek hareket edebilirsiniz.

2. Coffemania

Ülkemizde 60’dan fazla bayiliği bulunan Coffemania’nın en önemli cafe bayiliklerinden biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Şirketin ilk etapta yatırım bütçesi olarak belirlediği rakam 300 bin lira. Markanın müşteri portföyünün geniş olması bir avantaj yaratabilir.

3. London Cafe

Kahve konusunda başarılı bir marka olan London Cafe, yatırımcılarına markasının avantajlarını kullanarak gelir elde etme imkânı tanıyor. 100 bin ve üzerinde nüfusa sahip şehirlere franchise hakkı tanınıyor. Kütahya’nın uygun bir şehir olduğu görülebilir. Hedef bölgeler arasında AVM’ler ve kalabalık caddeler bulunuyor. Marka, işyerinin minimum 100 m2 kapalı alana, 50 m2 açık alana sahip olmasını talep ediyor. Yatırım maliyeti olarak 60 bin liralık bir ücret belirlenmiş. Diğer markalara kıyasla daha az maliyetli bir seçenek olarak değerlendirebilir.

4. 1453 Osmanlı

Kütahya franchise veren cafeler arasında 1453 Osmanlı markası yer alıyor. Kurulacak işletmenin en az 300 m2 bir alana sahip olması gerekiyor. Yatırım bütçesinin 600 bin lira olması talep ediliyor. Ay sonu gelirinin yüzde 5’i doğrudan markaya gidiyor. Masraf ve maliyet bakımından zorlayıcı bir seçenek olabilir. Ancak hedef kitle analizi doğru bir şekilde yapılırsa bu maliyetlere katlanılabileceği fikri de ortaya çıkabilir.

5. Bombty Dospresso

Franchising imkânı tanıyan cafe markalarından biri de Bombty Dospresso. Markanın girişimcilerden istediği yatırım tutarı 250 bin lira. Markanın senelik 1 milyona yakın müşteri portföyü bulunuyor.

Ülkemizde önemli kar marjları bulunan sektörel işler arasında cafeler yer almakta ve büyük rağbet görmektedir. Yerel girişimciler Kütahya gibi şehirlerde bir cafe açarak sektöre giriş yapmanın hayalini kurarlar.